Úspěšná implementace šlechtitelských strategií založených na genomice vyžaduje efektivní metody fenotypizace populací lesních dřevin. Rozsáhlé lesní porosty jsou z hlediska šlechtění velmi cenné, neboť po mnoho let procházely proměnlivými a někdy extrémními klimatickými podmínkami. Jak lesy stárnou a rostou, stávají se však manuální metody měření výšky či sběru vzorků pro šlechtitele prakticky nepoužitelné.
Foto: Skenování uměle založených porostů pomocí LIDARu nám poskytuje obrovské množství informací o výšce stromů, poloze, kompetici a přírodních podmínkách, jako je například členitost terénu a expozice. Data z Norwegian Forest Seed Center (Skogfroverket).
Šlechtitelské strategie hodnocené v projektu Forgenres navrhují fenotypizaci rozsáhlých uměle vysazených porostů, které nebyly původně vymezeny jako experimenty, následnou genotypizaci a rekonstrukci rodokmene. Pro usnadnění této práce nyní vyvíjíme platformu využívající LIDAR laserové skenování z dronů pro měření výšek těchto porostů, které jsou genovými zdroji důležitými jako základní materiál pro šlechtění. Skenování pomocí LIDARu je vysoce efektivní, umožňuje naskenovat všechny obrazové vrstvy – vrchní korunu, spodní větve a lesní podrost – a získat tak 3D mračno bodů, které porost charakterizuje. V závislosti na rozlišení mračna bodů lze získat celou řadu parametrů. Pro usnadnění šlechtění se zaměřujeme na výšku stromů.
Implementace do šlechtění také vyžaduje standardizované postupy pro objednávky skenování u společností, které drony provozují. Ty zahrnují tok dat a použití nástrojů na jejich zpracování, párování s dostupnými šlechtitelskými daty, sběr DNA a konečný výběr. Dokonce i sběr DNA lze provádět z dronů, pilkové systémy totiž umožňují pilotovi dronu sbírat větvičky a jehličí pro různé účely.
Foto: Sběr rostlinného materiálu (roubování; izolace DNA) pomocí dronů je účinnou alternativou k rizikovému lezení na stromy
a usnadní implementaci BWB do šlechtění.