Prostorová optimalizace genetické probírky v semenných sadech lesních dřevin

 

 

Chaloupková, K., Lstibůrek, M. Spatial optimization of genetic thinning in seed orchards. Annals of Forest Science 79, 37 (2022).

  

V článku je představen originální matematický model prostorové optimalizace genetické probírky. Řešení navyšuje intenzitu panmixie v semenných sadech. Genetická probírka je běžně prováděna v semenných sadech, odstraňují se geneticky inferiorní genotypy, čímž se zvyšuje genetická hodnota osiva při minimalizaci dopadu na genetickou diverzitu. Metodický postup je založen na algoritmu Optimum-Neighborhood Allocation. Řešení bylo teoreticky posouzeno počítačovými simulacemi. Jako reference bylo použito plně randomizované schéma. Kromě toho studie poskytuje demonstraci na skutečném semenném sadu borovice lesní. Simulace potvrdily účinnost metody při podpoře panmixie ve srovnání s plně náhodnou alokací v širokém rozsahu intenzit výběru. Metoda je kompatibilní se selekčním algoritmem „Linear Deployment“ pro optimalizaci gametických příspěvků v semenných sadech. Algoritmus byl naprogramován v R a je veřejně dostupný.

 

Více informací: Spatial optimization of genetic thinning in seed orchards (inrae.fr)

 

Annals of Forest Science

IF 3.775; AIS 0.781 (1. kvartil)

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.