Landscape Breeding: nové paradigma v obhospodařování lesů

17. ledna, 2023, SLU, Umea Švédsko

Tento webinář pořádaný s podporou SLU Breeding Network byl součástí probíhajícího cyklu přednášek. Protože počet zájemců zcela zaplnil kapacity, více než šedesát účastníků se připojilo online. Na úvod prof. Yousry El-Kassaby (UBC, Vancouver, Kanada) představil nové přístupy v genomické selekci. Ucelený přehled o konceptu „Šlechtění bez šlechtění“ (Breeding without Breeding) podal jeden z jeho zakladatelů, prof. Milan Lstibůrek. Dr. Arne Steffenrem (NIBIO, Norsko) přítomné seznámil s praktickými zkušenostmi s fenotypizací, genotypizací, odhadem příbuznosti a selekcí v rámci BWB u borovice lesní a smrku ztepilého. Dr. Tanja Pyhäjärvi (Helsinki University, Finsko) popsala vývoj, současné možnosti využití a limity SNP chipu pro borovici lesní. Závěrem Dr. Johan Holmgren (Faculty of Forest Sciences, SLU) shrnul aktuální metody leteckého a pozemního dálkového průzkumu Země pro měření parametrů stromů použitelné v kontextu šlechtění.

Program webináře.